Poniżej zamieszczamy krótkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Postaramy się materiał na bieżąco aktualizować.
Który dzień cyklu jest najlepszy na zabieg?
Większość zabiegów wykonujemy w fazie folikularnej tj. od zakończenia krwawienia do 10-11 dnia cyklu licząc od pierwszego dnia miesiączki.
Czy podczas miesiączki może odbyć się zabieg?
to zależy od zabiegu, jeśli np. pacjentka ma mieć wykonaną histeroskopię celem usunięcia z macicy zmiany, która jest przyczyną obfitych krwawień miesiączkowych – krwawienie nie jest przeciwwskazaniem, ale już np. w przypadku elektrokoagulacji szyjki macicy pętlą LEEP, kiedy krwawienie będzie utrudniać operatorowi wizualizację miejsca operowanego – jest to
przeciwwskazanie, podobnie w przypadku kiedy np. pacjentka ma mieć pobrane wycinki z szyjki macicy, pochwy lub sromu – unikamy wykonywania biopsji w czasie krwawienia ze względu na zwiększone ryzyko infekcji, jeśli chodzi o zabiegi laparoskopowe lub np. wycięcie guzków endometrialnych z powłok – krwawienie nie ma znaczenia
Jakie są główne zalecenia po mezoterapii?
Po zabiegu mezoterapii, szczególnie tej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, ale również po zabiegu z użyciem komórek macierzystych ważne jest żeby nie stosować leków tzw NLPZ. Do tej grupy należą np ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy czyli aspiryna, niemesil, diclofenac.
Poza tym warto powstrzymać się od współżycia i kąpieli w wannie czy basenie przez przynajmniej dobę po zabiegu.
Jakie są główne zalecenia po skleroterapii?
Po zabiegu skleroterapii warto powstrzymać się od współżycia i kąpieli w wannie czy basenie przez przynajmniej dobę po zabiegu.
Innych specjalnych zaleceń nie ma.
Jakie leki (z punktu widzenia ginekologa) należy odstawić przed zabiegiem ginekologicznym?
Leki, które należy odstawić przed operacją:
CLOPIDOGREL (Plavix, Iscover, Agregex) - odstawić 7 dni przed zabiegiem
TICLOPIDIN (Aclotin, Iclopid, Ifapidin) - odstawić 10 dni przed zabiegiem
KWAS ACETYLOSALICYLOWY (Acard, Etopiryna, Alka-Prim, Polopiryna, Acesan, Aspirin)
- odstawić 5 dni przed zabiegiem
RIVAROKSABAN (Xarelto), DABIGATRAN (Pradaxa), APIKSABAN (Eliquis) - odstawić 48 godzin przed zabiegiem
WARFARYNA (Warfin), ACENOCOUMAROL (Sintrom, Syncumar)- lekarz rodzinny lub specjalista zlecający leczenie przestawi na leczenie heparyną drobnocząsteczkową 5 dni przed operacją
Dlaczego po usunięciu endometriozy z powłok brzusznych należy nosić pas przepuklinowy?
W wyniku wycięcia guza/guzków endometrialnych konieczne jest odtworzenie ciągłości tkanek tworzących przednią ścianę brzucha. Nierzadko wycinane są struktury takie jak powieź czy fragmenty mięśni, ubytek tkanek może być na tyle duży, że konieczne jest wszycie siatki, która pełni funkcję podporową i umożliwia odpowiednie gojenie. Często w okresie pooperacyjnym zaleca się stosowanie pasa, aby podczas angażowania mięśni przedniej ściany brzucha (np. podczas wstawania, wypróżniania, podnoszenia) nie doprowadzała do nadmiernego obciążania tych mięśni i rozciągania świeżo założonych szwów. Zapobiega to powstawaniu krwiaków, zmniejsza dolegliwości bólowe a także
ułatwia gojenie operowanej okolicy.
W którym cyklu po mezoterapii można rozpocząć starania o dziecko?
Dużo zależy od tego co było celem mezoterapii. Jeśli było to mezoterapia endometrium - to nawet w cyklu w którym wykonany był zabieg można rozpocząć starania. W przypadku zabiegów na jajnikach z użyciem PRP starania można rozpocząć od następnego po zabiegu cyklu. Jeżeli do zabiegu użyte były komórki macierzyste to warto uzależnić to od wyników badań hormonalnych. Efekt po podaniu obserwujemy od miesiąca do nawet 10 miesięcy od podania.
Czy można dłużej niż 7 dni nosić szwy po laparoskopii/laparotomii? – jaki jest maksymalny czas?
Można ale wiąże się to z ryzykiem wrośnięcia szwów lub powstania odleżyn po szwie. Najkorzystniej jest usunąć szwy zgodnie z zaleceniem lekarza, nie nosić ich dłużej niż 10 dni po operacji
Jak obfite krwawienie po zabiegu powinno niepokoić? – a do którego
momentu to jest stan „normalny po zabiegu”?
Niepokojące może być krwawienie bardzo obfite ze skrzepami, gdy w krótkim czasie np. co godzinę lub częściej trzeba zmieniać dużą podpaskę lub tampon, a także długie utrzymywanie się obfitego krwawienia, czy zawroty głowy w wyniku utraty krwi. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem który oceni obfitość krwawienia i zaleci odpowiednie postępowanie.
Czy po zabiegu ginekologicznym może boleć brzuch?
Tak, ale jeśli ból powoduje ograniczenie funkcjonowania i aktywności, lub pojawiają się inne objawy niepokojące jak gorączka, obfite krwawienie, nieprawidłowy wyciek z rany, zapalna wydzielina w pochwie, problem z oddaniem stolca lub moczu – należy skonsultować się z lekarzem.
Dlaczego po niektórych zabiegach trzeba zostać na noc a po niektórych można wyjść do domu tego samego dnia?
To zależy od wielu czynników:
rodzaju zabiegu, zaawansowania choroby, przebiegu operacji, stanu pacjenta,
jego chorób towarzyszących
Czy do zabiegu należy ogolić krocze?
Nie ma takiej konieczności
Czy zabieg może przyśpieszyć miesiączkę?
Tak, zabieg może wpłynąć na długość i obfitość miesiączki, przyspieszyć lub
opóźnić wystąpienie miesiączki
Czy po zabiegu krwawienie / pierwsza miesiączka może mieć inny kolor?
Tak
Czy krwawienie po zabiegu może dawać inny / specyficzny zapach?
Krwawienie po zabiegu może mieć inny wygląd i zapach ale nie powinna to być wydzielina zapalna lub ropna, w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach bardzo często jest to związane z infekcją bakteryjną.
Czy przeziębienie jest przeciwskazaniem do zabiegu? – jeśli dobrze się czuję,
ale mam katar / lekki kaszel? – żadnych innych dolegliwości?
Nie jest, jeśli pacjentka nie gorączkuje, nie odkrztusza wydzieliny zapalnej, nie ma obfitego
kataru. Najkorzystniej jednak wykonać zabieg w pełni zdrowia i sił pacjetnki. W
przypadku objawów chorobowych istnieje większe ryzyko powikłań w ukł.
oddechowym
Dlaczego po zabiegu muszę zostać w klinice a nie może od razu odebrać mnie nikt z rodziny?
O czasie wyjścia pacjentki do domu po zabiegu decyduje lekarz. Jest to uzależnione od rodzaju i przebiegu zabiegu oraz stanu pacjentki, konieczności monitorowania podstawowych parametrów życiowych i obserwacji we wczesnym okresie pozabiegowym kiedy istnieje największe ryzyko powikłań.
Czy przy torbielach jajników można latać samolotem?
Tak
Dlaczego warto mieć szczepienie p/wzw przed zabiegiem?
Ze względu na ryzyko zakażenia się tym wirusem w trakcie wykonywania procedur związanych z pobytem w szpitalu .
Ponieważ nie wszyscy zakażeni HBV zostali zdiagnozowani, niektórzy są nieświadomi zakażenia, stale istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia na osobę wrażliwą podczas interwencji z przerwaniem ciągłości tkanek.
Podstawowy schemat szczepień na całym świecie to: 0, 1, 6, czyli podanie 3 dawek szczepionki teraz, za miesiąc i po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Odporność pojawia się po ok. 2 tygodniach po drugiej dawce szczepionki, natomiast maksymalny efekt obserwowany jest po 7 miesiącach,